Mor, Far og Barn

Kontakt os

Mor/Far og Barn

Er dit barn mellem 0-3 år og har du lyst til en times kvalitetstid med dit barn, barnebarn, nevø, niece eller naboens barn?? Så kom til mor/far og barn gymnastik 🙂

Holdet er til jer, som godt kan lide at bevæge jer sammen med jeres børn 🙂 Vi vil med udgangspunkt i legen, lave gymnastik, synge sange, danse og have en masse sjov 🙂 Motorikken bliver trænet gennem leg, hvor vi – altså både børn og voksne – skal hoppe, trille, kravle, krybe og svinge armene til god musik, vi skal lege med redskaber og på sjove reskabsbaner.

Vi skal høre en masse sjove børnesange, som vi kan lave en masse sjove øvelser til, hvor både børn og de voksne udfordres lidt 😉

Det forventes, at de voksne deltager aktivt 🙂

Sæsonen slutter af med en lokalopvisning i hallen, hvor I kan få lov til at vise jeres familie og venner, hvor dygtige I er blevet i løbet af sæsonen 🙂 I kontingentet er medregnet opvisningstøj til børnene og t-shirt til de voksne.

Holdet træner torsdage kl. 16:00-17:00 og starter i uge 37 🙂

For tilmelding kan du trykke på dette link: http://www.afgi.dk/Tilmelding-274027

Instruktør

Heidi Aamand
Jeg har næsten altid været tilknyttet AFG&I – ihvertfald siden jeg gik på mor/far og barn holdet som 1-årig.
Jeg har gymnastikuddannelsen igennem DGI og bruger i dag også mange frivillige timer her i foreningen, men også i DGI Midt- & Vestsjælland 🙂

Det jeg allerbedst kan lide ved gymnastik er; 1) at bevæge sig til musik og 2) foreningslivet! Det er jeg vokset op med og jeg elsker følelsen af, at være en del af et hold, hvor glæde og fælleskab danner rammen 🙂 Jeg brænder specielt for børnegymnastikken og glædes over, at se alle de aktive børn der giv liv i hallen.

Skriv til os

40 89 82 04